• Hoşgeldiniz
  • 4000 Yıllık Dünya Mirası
  • Hayallere Doğru Adım Adım

Hoşgeldiniz

Önce hayal olmayan bir şey gerçekte olamaz. Önce hayal etmekle başladı herşey.
Bu hayalde ; Özenle kurulmuş yemyeşil bağlar , o bağlardan hasat edilmiş kaliteli üzümlerden yapılan mükemmel şaraplar , binlerce yıl sonra yeniden doğan bir şarap kenti ve Dünya nın saygı duyacağı bir şarap markası vardı.

Zor olan; bu hayali gerçekleştirmek için en az 10 yıl maddi ve manevi zorlukların karşılanacak olması idi.Ama sonunda hayal edilen hedefe ulaşılacaksa bu ince ve uzun yol kat edilmeye başlanmalıydı. Herşeyin bilimin ışığında , profesyonel kişilerin danışmanlığında olması planlanmıştı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Türkiye nin Akdeniz Bölgesinde şaraplık bağcılık yapılmamıştı. Ama antik dönemler incelendiğinde şaraba isim babalığı yapan , ismini şaraptan alan bir şehrin , coğrafya nın varlığı söz konusu idi.

Şarap şaraphaneden daha fazla bağda yapılır. Bağ da kaliteyi sağlayan ise bakımı kadar iklim şartlarıdır. Size coğrafya nın sundukları kadar başarılı olabilirsiniz. O yüzden asıl olan iklim şartlarıydı ve iklim şartlarının binlerce yıldır çok değişmediği bilindiğine göre , tarihi geri sarmak ve tarihi şarap kentini yeniden uyandırmak zor ama imkansız olmamalıydı. Tarihin izlerini bugünün biliminin ışığında sürmek, hem vizyonumuz , hem de misyonumuz olmuştur.

Burak ÖZKAN

Hayallerin Gerçege Dönüşmesinin Hikayesi…

Likya Şarap: 4000 Yıllık Dünya Mirasının Ürünü

Likya Şarap ın hikayesi aslında çok eskilere, hatta 4000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Bugün Likya Şarap bağlarının bulunduğu Elmalı bölgesi, bundan 4000 yıl önce de hem Hititler hem de Likyalılar tarafından şarap kenti olarak bilinmekte idi.


Hititler şarap yaptıkları şehre Wiyanawanda ismini verdiler. Wiyana şarap anlamında, Wanda ise şehir anlamında kullanılıyordu. Daha sonra bu şehirde yaşayan Likyalılar ise şehri yine şarap kenti anlamına gelen Oenoanda olarak adlandırdılar. Burada da Oeno şarap, Anda ise şehir anlamında kullanılıyordu. Oeno şarapla özdeşleşmiş bir kelime ola- rak halen evrensel boyutta kullanılmaktadır. Hitit dilindeki Wiyana ise İndo-Avrupa dil kökeninden Wine, Vin, Vinum gibi Avrupa dillerinde de şarap anlamına gelen kelimelere isim babalığı yapmaktadır. Bu kelimelerin Wiyana dan türediği bilimsel olarak ispatlanmıştır.

İşte Özkan ailesi de Likya Şarapları ile bu mirası 4000 yıl sonra tekrar dünyaya kazandırmak amacıyla 1999 yılında ilk şarap fidanlarının siparişini verdi. Bir yıl süresince dünyadaki şaraplık üzüm cinsleri ve kaliteli bölgelerdeki iklim şartları incelendikten sonra, Elmalı ilçesinin 20 yıllık geçmişe dönük iklim verileri, toprak ve su analizleri dikkatli bir şekilde analiz edildi. Tüm bu ön hazırlık sonrasında ise Özkan ailesi bölgenin bağcılık için çok elverişli şartlar sunduğuna karar verdi.

Özkan ailesi, ikinci adım olarak verileri tekrar değerlendirerek doğru anaçlar üzerine aşılanmış iklime uygun cinsteki fidanları seçti ve doğru tesis edilmiş bağların olabilmesi ve en doğru bakımla yetiştirilebilmesi için Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi bahçe bitkileri bölümü başkanı Sayın Prof. Dr.Hasan Çelik Bey ile çalışmaya başladı.
Hayallere Doğru Adım Adım
Burak Özkan, 10 yıl süre ile dünyanın kaliteli şarap üreten bölgelerine seyahatler yaptı ve dünyaca tanınan şaraphaneleri ve bağları inceledi. Londra ve Amerika da ekonomi ve uluslararası işletme üzerine eğitim gören Burak Özkan, şarapla ilgili akademik bir altyapı oluşturmak için iş hayatına bir süre ara verdi ve İngiltere de şarap eğitimi almak için Plumpton College a gitti. Erkek kardeşi Doruk Özkan ise Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi nde Bahçe Bitkileri bölümünden mezun oldu ve bağlarla ilgilenmeye başladı. Bir aile şirketi olan Likya Şarap böylece iki kardeşin farklı uzmanlıkları ile kurulmuş oldu.

Elmalı Bağlarında Şato Usülü Üretim
Likya Şarap, Özkan ailesinin Elmalı daki bağlarında, 1100 mt. rakımda, gündüzleri sıcak, geceleri ise serin bir mikro klimada geç hasat edilen üzümlerden üretilmektedir.

İlk bağlarını 2000 yılında Avlan Gölü kenarında kuran Özkan ailesi bu bağları Arykanda antik şehrine yakın olduğu için Arykanda bağları olarak adlandırmıştır. Bu bağların içinde ise "şato sistemi" ile bağların kendi üzümünden şarap yapmak için 2007 yılında modern bir şaraphane kuruldu. Doğal akış felsefesine uygun olarak projelendirilmiş olan bu tesis, Fransız ve İtalyan teknolojilerinden yararlanılarak yapılmıştır. Isı kontrollü, paslanmaz çelik tanklarda üretim yapan işletme, donanımlı bir laboratuardan, şişe yıkama sistemine; tam otomatik dolum ve etiketleme hattına sahip son derece hijyenik şartlarda çalışan bir tesistir.

Genç bağlardan iyi şarap elde edilemeyeceğini düşünen Özkan Ailesi, bağlarının 8 yaşına gelmesini sabırla beklemiştir. Proje nin başlangıcında itibaren aileye destek veren ve danışmanlığını yapan Prof.Dr.Hasan Çelik kontrolünde yaklaşık 250 dönüm alanda Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Kalecik Karası, Öküzgözü, Boğazkere, Malbec, Pinot Noir, Pinot Meunier kırmızı üzümleri ve Chardonnay, Sauvignon Blanc beyaz üzümleri yetiştirmektedir. Ayrıca 200 yaşlarında olduğu tahmin edilen ve yörede keşfedilen bir asmadan üretilen çubuklarla Türkiye bağcılığına yeni bir kaliteli üzüm kazandırmak için 5 yıldır çalışmalar da devam etmektedir.

Şarap üretiminde ayrıca Bordo dan gelen Fransız şarap yapımcısı Francois Gaboriaud danışmanlık yapmaktadır.

Tüm bu çabaların sonucunda ise yalnızca Antalya değil Türkiye nin Akdeniz Bölgesi de bu bağlarla Türkiye Şarap Bölgeleri haritasına girmiştir.