Hakkımızda

Likya Şarapları olarak 1998 yılında “Gerçekleşen her güzel şey bir hayalle başlar.” diyerek yola çıktık. Türkiye’nin güneyinde, Antalya’nın batısında 1100 metre rakıma sahip Elmalı ilçesinde fidan dikimi ile başlayıp en ileri İtalyan ve Fransız teknolojilerine sahip fabrikalarımızda Türkiye’nin en kaliteli şaraplarını üretmekteyiz. Eski medeniyetlerin izini taşıyan ve tarihi şarap kenti olan Elmalı, firmamızın da isim kaynağı olan Likya bölgesi sınırları içerisindedir. 

Likya Şarapları kurucumuz olan Burak Özkan ve Doruk Özkan, hayatlarını adeta şaraba adayarak eğitimlerini bu alan üzerine yoğunlaştırmışlardır. Burak Özkan yurtdışında aldığı işletme eğitimi sonrası on yıl boyunca dünyanın en kaliteli şarap üretilen bölgelerini ziyaret etmiş, dünyaca tanınan şarapları ve bağları incelemiştir. Doruk Özkan ise ziraat fakültesinin bağcılık alanında bir üniversite eğitimi aldıktan sonra bağlarla ilgilenmeye başlamıştır. Böylelikle alanlarında uzman hale gelen Özkan kardeşler aralarında iş birliği yaparak firmamızı her geçen gün ileri taşımaktadırlar.

Tarihi şarap kenti olan Likya Bölgesi’ni tekrar şarap kenti yapma amacı güden ve bu bunu misyon edinen Özkan kardeşler “4000 yıl sonra Antik şarap kenti yeniden doğuyor.” diyerek bu zorlu yola çıkmıştır. Şu an 420 dönümlük bağlarda dünyanın soylu üzümleri olarak anılan “merlot, syrah, pinot noir, sauvignon blanc, cabernet sauvignon, malbec, chardonnay, pinot meunier,” üzüm türleri yetiştirilmektedir. Üzümler bu bölgedeki mevcut iklim sebebiyle çok iyi şaraplar çıkarmaktadır ve bu şaraplar Türkiye’nin en iyi tanınan cinsleri kalecikkarası, öküzgözü ve boğazkere şaraplarıyla harmanlanarak Türkiye’nin en iyi üzümlerinin bir araya geldiği kupajları oluşturmaktadır.

Ayrıca, bölgede bulunan Çığlıkara ve Çamkuyusu ormanlarının aroması yetiştirdiğimiz üzümlere geçerek farklı şarap aroma profili ortaya çıkartmaktadır. 

Antik şarap kenti olan Likya bölgesinden muhakkak günümüze ulaşan üzüm türleri olmalı düşüncesini baz alarak çıktığımız bu yolda Elmalı ilçesinde yaşayan çiftçilerle konuşulduğunda bölgenin tarihi üzümünün “Acıkara üzümü” olduğu öğrenilmiştir. Bölgede yaşayan çobanın yardımıyla bulunan “Acıkara üzümü” keşfedildiğinde 200 yaşlarına yakın olduğu tahmin edilen bu asma bunca yıl hayata tutunabilmesiyle bizleri derinden etkileyerek firmamıza ilham kaynağı olmuştur. Çeşitli ARGE çalışmalarıyla geçen 16 yılın ardından 35 dönümlük Acıkara bağına ulaşılmış ve şarap üretimine başlanmıştır.

Ayrıca bir kırmızı sek şarap olan Likya Vineyards Acıkara 2012 şarabı, Master of Wine kör tadım formatında Sunday Times yazarı Sarah Abbot’ın verdiği 94 puanla dikkatleri üzerine çekmiştir, pek çok prestijli firmaya danışmanlık hizmeti veren Christy Canterbury tarafından ise 89 puan alarak Likya Şarapları’nın uluslararası alanda tanınırlığı artmıştır. 2017 yılında yapılan her iki Master of Wine kör tadımında ise Türkiye’nin en iddialı 300 şarabıyla yarışmış ve her ikisinde de açıkara “Acıkara Şarabı” birinci olmuştur. Çok iyi sonuçlar aldığımız bir diğer kırmızı şarabımız olan “Merzifon Karası”, on yıllık bir ARGE çalışması sonucunda çok iddialı bir Türk üzümünü de Türk şarapçılık sektörüne kazandırılmıştır. Ayrıca Likya Wines olarak firmamız AWC Vienna International Wine Challenge’da 2012, 2015 ve 2016 yıllarında “En İyi Türk Şarap Üreticisi” seçilmiştir. Çeşitli yarışmalarda 150’nin üzerinde altın, büyük altın, gümüş ve bronz madalya alarak ekleyerek her geçen gün şaraba olan tutkumuzu ve iddiamızı sürdürmekteyiz.

2023 yılında ise Likya Bağları’nın 25.yaşına özel, 5 yılda bir üretilecek olan şarabımız Opramoas’u siz değerli şarap severlerin beğenisine sunduk. Bordeux tarzı üzümler; Cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc, malbec üzümleriyle elde ettiğimiz bu kupaj adını Likya’nın en varlıklı ve hayırsever şahsiyeti Opramoas’tan almaktadır. Opramoas’un Likya tarihindeki depremlerde şehirleri onarmak için maddi yardımlar sunmasını tarihteki ilk sponsor olarak nitelendiriyor, haliyle ismini de şişelerimizin üzerinde yaşatıyoruz.

Likya Şarapları olarak geleneksel yöntemleri ileri teknoloji ve ARGE çalışmaları ile buluşturarak kendine özgü tat ve aromalara sahip, şarap uzmanlarından tam not alan ödüllü şaraplarımızı, koleksiyon niteliği taşıyan özel şarap şişelerimizle buluşturarak müşterilerimize özel eşsiz deneyimler sunmaya devam ediyoruz.